Regnet kom och gick och alla 148 deltagare i 74 lag (fullt startfält) hade tuff väderlek att kämpa mot i Hemköps Räkgolf. Ändå presterades väldigt bra resultat med tre par på 63 slag netto i A-klass och två par på 60 slag i B-klass. Spelhcp fick avgöra placeringarna.
Resultat A-klass: 1) Lotta Andersson, Ekarna/Anders Karlsson, Lidköping, 63 slag, 2) Bengt-Olof Johansson/Siwert Ask, båda Ekarna, 63, 3) Eva Fossenstrand, Ekarna/Leif Eriksson, Öijared, 63.

B-klass: 1) Leif Hendberg/Patrik Sandblom, Ekarna, 60, 2) Dick Dahlberg/Magnus Lojander, Ekarna, 60, 3) Eva-Lena och Håkan Ribba, Öijared, 62 slag.

Det var närmast hål-priser på alla korthål och på hål nio vanns det av Sylwia Hedlund som på bilden får priset överlämnat av tävlingsledaren Peter Svensson. Sylwias make Bernt i bakgrunden.

Share →
EKARNAS GK
Balders väg 12
467 31 GRÄSTORP
Tel kansli fr.o.m. 26 okt 2020 kl 9-15 vardagar: 0514-120 60
Mail: info@ekarnasgk.se
Bankgiro: 367-7713.
Swishnummer: 123 476 32 49
OM KLUBBEN
Det vi är mest stolta över är givetvis vår bana. Inte särdeles lång och svår, men med en kvalitet på greener och fairways som fått mycket lovord de senaste åren. Vår banpersonal lyckas varje år överträffa våra förväntningar.

0514-120 60
info@ekarnasgk.se
Vi försöker hålla hemsidan uppdaterad med den senaste informationen, men om ni har frågor eller åsikter - tveka inte att kontakta oss! Vi ser fram emot att svara på era frågor.