Peter vann Mästarmötet
Här är gänget som gjorde upp i finalen av årets Mästarmöte. Tio spelare startade samtidigt i finalen på första hålet
Inbjudna att delta i tävlingen var alla som vunnit någon tävling i klubbens tävlingsprogram under året. Dagen inleddes med en kvaltävling på förmiddagen där 31 spelare deltog. Tio av dessa skulle gå vidare till final och tack vare bra väder och en bana i absolut toppskick blev kvalgränsen så låg som 74 slag netto.
Väl i finalen var det som vanligt bruttoslag som räknas och därmed gynnsamt för dom med lägst spelhandicap. Kul var det att när det var 6 spelare kvar var det 3 tjejer och tre killar - Eva Fossenstrand, Tiina Rydell, Sofia Andersson, Urban Ödlund, Leif Eriksson och Peter Svensson.
Efter ytterligare ett par hål stod det klart att Sofia Andersson knep tredjeplatsen. Kvar i final var då Leif Eriksson, Öijareds GK, och Peter Svensson. Redan på första finalhålet kunde Peter Svensson avgöra och ta hem titeln "Mästarnas Mästare".
Dom fem första: Urban, Sofia, Peter, Tiina och Leif
Slutresultat:
1. Peter Svensson
2. Leif Eriksson, Öijared GK
3. Sofia Andersson
4. Urban Ödlund
5. Tiina Rydell
6. Eva Fossenstrand
7. Olle Steiner
8. Lena Jansson
9. Markus Gunnarsson
10 Kristoffer Ejdestig
